- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
GRAND PRIX
Annik Troxler / Switzerland
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Category (A)
FRESH WIND 

Pouya Ahmadi / USA
And Atelier / Portugal
Erik Brandt / USA
Erich Brechbuhl / Switzerland
Sun Byoung-il / South Korea
Wojciech Domagalski / Poland
Fons Hickmann / Germany
Markus Lange / Germany
Kitz Keith / USA
Jisuke Matsuda / Japan
Jiri Mocek / Czech Republic
R2_Liza Ramalho, Artur Rebelo / Portugal
Eduard Zimovtsev / Russia
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Category (B)
INSIGHTS AND INNOVATIONS
Chen Ping Chen / Taiwan
Ardak Mukanova / Kazakhstan
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Category (C)
CYRILLIC TYPOPOSTERS
Maria Ozonova / Russia
Dmitry Rekin / Russia
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Category (D)
ON THE EVE 
Jianwei Du / China
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Category (E)
ROMANOVS’ EXECUTION
Hisae Oba / Japan
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Category (F)
ARCHIPELAGO GULAG
Evgeny Dobrovinsky / Russia
Istvan Oros / Hungary
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Category (G)
MESSAGE TO THE FUTURE
Diana Zinchenko / Russia
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Category (H)
WE ARE ONE BODY
Youvi Chow / China
Jouri Toreev / Belarus
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Category (T)
THEATRE
Peter Bankov / Czech Republic
Serhiy Chebotaryov / Ukraine
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Special Project
ALL GOLD OF THE WORLD
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
From International Jury
GOLDENFIX SUPER PRIZE
Helmo / France
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
From Golden Bee
GOLDENBEELOVED PRIZE
M/M (Paris)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
From International Biennales
Coordinating Committee
IBCC DIPLOMA
Jumping He / Germany

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Special Project
ISRAEL 70
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
From Ambassy of the State Israel in the Russian Federation
SPECIAL PRIZE
Evgeny Dobrovinsky / Russia
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Public Prizes
RODCHENKO AWARD
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Ralph Burkhardt / Germany
Cyan / Germany
Evgeny Dobrovinsky / Russia
Katy Dorozhko / Belarus
Lex Drewinski / Germany
Mark Julien Hahn / Germany
Uwe Loesch / Germany
Annik Troxler / Switzerland
Katya Vatel / Russia
Maxim Zimin / Russia
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -